کارگردان نمایش «تنهاتر از مسیح؛ راه سرخ» گفت: فصلی به نام «راه سرخ» اضافه شده که در واقع از غدیر آغاز می‌شود و به شهادت حضرت زهرا (س)، شهادت امیرالمؤمنین (ع) و شهادت امام حسن (ع) می‌رسد و در نهایت شاهد وقایعی خواهیم بود که در کربلا رخ داده است.

روایتی از سیر وقایع زندگی پنج تن آل عبا در فصل جدید «تنهاتر از مسیح»+عکس و فیلم

به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون تبریز کریدور، نمایش میدانی «تنهاتر از مسیح» فصل «راه سرخ» چهارمین فصل از این نمایش میدانی است که در بوستان ولایت روی صحنه رفته و به گفته علی اسماعیلی، تهیه‌کننده آن تغییرات زیادی نسبت به پیش دارد. «تنهاتر از مسیح؛ راه سرخ» روایتی مصور است که از عید غدیر خم شروع می‌شود و تا واقعه عاشورا ادامه می‌یابد. این نمایش میدانی که قرار بود به مدت ۳۰ شب و تا اربعین حسینی (ع) اجرا شود، به علت استقبال بیش از ۱۵۰ هزار نفری مخاطبان تا ۴ مهر ماه به مدت ۱۰ شب تمدید شد. «تنهاتر از مسیح» سبکی از روضه‌خوانی هنری با محوریت مصائب خاندان عصمت و طهارت در واقعه عاشوراست که در ۲ سانس ساعات ۲۰ و ۲۲ در بوستان ولایت تهران اجرا می‌شود. قصه‌ای که از غدیر آغاز می‌شود کارگردان فصل چهارم «تنهاتر از مسیح» پیشتر در گفت‌وگو با تبریز کریدور از تغییرات این فصل سخن گفته بود. حسن بزرا همچنین درباره تغییر ماهیت این نمایش میدانی گفته است: «آیتم‌ها تغییر کرده و می‌توانم بگویم نگاه‌مان نیز تغییر کرده است. در فصل «راه سرخ» از روز غدیر شروع می‌کنیم و به ماجرای جانشینی امیرالمؤمنین (ع) می‌رسیم و یک زاویه نگاه متفاوت داریم به اینکه چه اتفافی از غدیر و قبل از غدیر و در مسیر کاروان پیامبر (ص) افتاد و بارها و بارها به جان پیامبر (ص) سوء قصد شد تا ایشان امیرالمؤمنین (ع) را به عنوان جانشین معرفی نکنند. همین طور می‌رسیم به غصب فدک که در تاریخ یک اتفاق مهم بوده و ماجرای هتک حرمت و شهادت حضرت زهرا (س) را خواهیم دید. سپس مظلومیت امیرالمؤمنین (ع)، سکوت و صبر و خانه نشینی ایشان را شاهد هستیم. بعد از آن شهادت امام علی (ع) را خواهیم دید و چرایی صلح امام حسن مجتبی (ع) و اینکه در چه شرایطی صلح کرد را روایت می‌کنیم تا اینکه به شهادت ایشان پرداخته می‌شود و وارد ماجرای حرکت سیدالشهدا (ع) به سمت کربلا و به دعوت کوفیان می‌رسیم. در نهایت نیز شهادت امام حسین (ع) به نمایش گذاشته می‌شود.»

حسن بزرا، کارگردان «تنهاتر از مسیح؛ راه سرخ» روز گذشته با حضور در برنامه «صبحانه ایرانی» شبکه دو نیز توضیحاتی درباره فصل جدید و چهارم این نمایش میدانی بیان کرد. کارگردان «تنهاتر از مسیح؛ راه سرخ» در برنامه «صبحانه ایرانی» درباره اجرای فصل چهارم این نمایش میدانی گفت: امسال فصل چهارم نمایش میدانی «تنهاتر از مسیح» در حال اجراست که با اتفاقات جدیدتر در محتوا همراه بوده. فصلی به نام «راه سرخ» اضافه شده که در واقع از غدیر آغاز می‌شود و به شهادت حضرت زهرا (س)، شهادت امیر المومنین (ع)، شهادت امام حسن (ع) می‌رسد و در نهایت شاهد وقایعی خواهیم بود که در کربلا اتفاق افتاده است. می‌شود گفت نمایش یک سیر و برش کوتاه از وقایع پنج تن آل عبا و شهادت این بزرگواران است. بازیگرها بیش از ۲۰۰ نفر هستند که با عوامل پشت صحنه و دیگر دوستان به بیش از ۶۰۰ نفر می‌رسد. این نمایش در هیچ کجای دنیا با چنین فرمی وجود ندارد بزرا در پاسخ به این سوال که نمایش میدانی چیست و به طور کلی چگونه تعریف می‌شود گفت: به جرات می‌توانم بگویم این نوع نمایش در هیچ کجای دنیا با چنین فرمی وجود ندارد. در جستجوهایی که انجام داده‌ام به مراتب کارهای فاخرتری دیدم؛ اما به این شکل و سبک نیستند و چنین نمایش هایی تنها مختص به خود ایران است. مبدع این نوع نمایش‌ها در اصل بهزاد بهزادپور بود و بعد بنده که افتحار شاگردی در کنار ایشان را داشتم این کار را ادامه دادم. نمایش در یک محیط باز و میدانی و گسترده با دکورهای بسیار وسیع، پروداکشن سنگین و رئال اجرا می‌شود. چنین اتفاقی امکان آنکه در سالن رخ دهد ندارد. در سینما ممکن است؛ اما در تئاتر این امکان وجود ندارد.  

دیدگاهتان را بنویسید

Back To Top