منوی اصلی
 
 
امروز : 19
ديروز : 42
ماه : 1047
كل : 12644
 
تاریخ : چهارشنبه 6 تير 1397     |     کد : 524

استاندار آذربایجان شرقی تاکید کرد:

به حرکت جهادی در اقتصاد دانش بنیان آذربایجان شرقی نیازمندیم.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه تحولات دنیا بسیار سریع است و نباید از این سرعت عقب ماند ، گفت: شرکت های دانش بنیان باید در این زمینه تلاش کنند ، انتظار حرکت جهادی در این حوزه داریم.

عصر سه شنبه مورخ 5/4/97 ، در جلسه هیئت اجرایی منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی که در استانداری و با حضور استاندار، اعضاء هئیت اجرائی، اعضاء شورای سیاست گذاری نمایشگاه نو آوری و فناوری ربع رشیدی  و عوامل منطقه ویژه برگزار گردید، در ابتدا مهندس فرزین مقدم جانشین مدیر منطقه ویژه ربع رشیدی،ضمن ارائه گزارشی از پنجمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدیRINOTEX2017  و دست آورد های آن، به اهمیت این نمایشگاه و ضروت  استمرار آن اشاره کرده و اعلام کردند که یکی از مهترین ویژگی این نمایشگاه رصد طرح های فناورانه شرکت کننده درآن است که منطقه ویژه ربع رشیدی با هدف تسهیل و کمک به تجاری سازی این طرح ها به جد در برنامه کاری خود قرار داده است. بر اساس این گزارش تعدادی از طرح های فناورانه تجاری سازی شده و منجر به راه اندازی کسب و کارهای فناورانه جدید در استان گردیده است.   
ایشان در ادامه با توجه به دستور جلسه، موضوع برگزاری دوره ششم این رویداد مهم اقتصادی- فناورانه را طرح نمودند که پس از بحث و بررسی منجر به تصمیم گیری هایی از سوی اعضاء هئیت اجرائی منطقه ویژه و شورای سیاستگذاری نمایشگاه ششم گردید. این نمایشگاه مقرر گردید در تاریخ 14- 10 آبانماه در محل نمایشگاه بین المللی تبریز برگزار گردد. در این نمایشگاه طرح های فناورانه از کل کشور و چندین کشور خارجی در 4 بخش اصلی، ایده های فناورانه- توسعه و تجاری سازی فناوری- فروش محصولات دانش بنیان و نیازمند های فناورانه در 15 زون تخصصی امکان حضور خواهند داشت.
همچنین آقای دکتر جهانگیری معاون هماهنگی اقتصادی و توسعه منابع استانداری نیز، در این جلسه از دستاورد های نمایشگاه ربع رشیدی در دوره های برگزارشده پیشین سخن گفتند وافزودند این نمایشگاه موجب حضور دانشگاه ها و فناوران در این عرصه گردیده است تا ایده ها و یافته های خود را با صنعت و دیگر دستگاه ها به اشتراک بگذارند.
درادامه نشست، جناب آقای دکتر خدابخش استاندار آذربایجان شرقی تاکید کرد : شرکت های دانش بنیان باید از تحریم ها بعنوان یک فرصت استفاده کنند. وی افزود : افزایش قیمت ها پیامی برای شرکت های دانش بنیان و دانشگاه ها است تا برای کاهش وابستگی یا عدم وابستگی با ایجاد ارزش افزوده و اشتغال بالا تلاش کنند. با اشاره به اینکه تحولات دنیا بسیار سریع است و نباید از این سرعت عقب بمانیم خاطر نشان کردند: شرکت‌های دانش بنیان باید در این زمینه ورود کنند، انتظار انقلاب و حرکت جهادی در این حوزه را داریم.
وی در ادامه و در ارتباط با اهمیت حوزه های مختلف فناوری با اشاره به اینکه ایران کشوری است که اقتصاد آن بر اساس نفت پایه گذاری شده است، لذا باید آذربایجان شرقی در این صنعت و صنایع پایین دستی آن ورود کرده و در بازار چندین هزار میلیارد دلاری بخش سهم داشته باشند.ایشان اضافه کردند: امروزه ماموریت ما تجاری سازی ایده‌های مختلف است که به نظر می‌رسد باید در صنعت نفت به دیدِ اولویت نگاه کنیم.
استاندار آذربایجان شرقی با انتقاد از اینکه در تبریز 70 سالگی دانشگاهش را جشن می‌گیریم و مردمش هم با تجارت دنیا آشنا است ولی در حوزه دانش بنیان خیلی عقبیم ایشان تاکید کردند: باید دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش بنیان انتظارات ما را برآورده کنند چراکه فناوری و اقتصاد دانش بنیان علاوه بر ایجاد ارزش افزوده و اشتغال، قطع وابستگی در بسیاری از موضوعات روز را هم سبب خواهد شد.
خدابخش با تاکید بر اینکه در ادارات هم باید تحول فکری ایجاد کنیم و مقاومت‌ها در برابر تغییر و بهبود عملکردها با علم روز را برداریم اظهار داشت: در دستگاه‌ها به حدی ماده تبصره مانع تولید و خلاقیت وجود دارد که مقاومت زیادی در برابر تغییر دارند و باید در پژوهشگاه‌ها موانع این موضوع را برداریم.
 ایشان ضمن تائید برگزاری هرچه باشکوه این رویداد مهم در سال جاری، از کلیه نهاد ها و دستگاههای استان خواستند همکاری و مساعدت های قابل توجهی از این موضوع داشته و به برگزارکنندگان آن کمک کنند.


نوشته شده در   چهارشنبه 6 تير 1397  ساعت  18:56   توسط   اسرا اعلمی   
ویرایش شده در *** ساعت -- توسط
PDF چاپ بازگشت
نظرات شما :